ГРИБОК НІГТІВ

Мікоз нігтів (оніхомікоз) - один з найпоширеніших видів грибкових захворювань. Поширеність оніхомікозу1 в європейських країнах складає близько 29,6%. Старіння населення призводить до різкого зростання захворювань нігтів, тому що поширеність захворювання збільшується приблизно на 9% з кожним роком, і досягає піку до 68 років. Приблизно 50% всіх захворювань нігтів викликані грибковою інфекцією. Про те, наскільки широко поширений оніхомікоз, можна судити, уважно придивившись до рук і ніг оточуючих. Потовщені, викривлені, що змінили колір нігті - результат впливу грибка на нігтьову пластину і нігтьове ложе. І серед ваших знайомих, швидше за все, знайдеться не одна людина, що страждає нігтьовим грибком.

Хто хворіє на грибок нігтів?

Мікоз нігтів найчастіше вражає дорослих у віці від 40 до 60 років, осіб з цукровим діабетом, людей з ослабленою імунною системою і порушеннями периферичного кровообігу. Часто від оніхомікозу страждають люди, які недостатньо піклуються про особисту гігієну: у них грибок, з’являється спершу на шкірі стоп або (рідше) кистей, через відсутність лікування та недотримання гігієнічних норм переходить на нігті. У дітей оніхомікоз спостерігається рідко.

З чього починаються неприємності?

Оніхомікоз розвивається найчастіше на нігтях пальців ніг, оскільки вологе і тепле середовище, утворене за рахунок закритого взуття і потовиділення, сприяє активному розмноженню збудника. Нігті рук уражаються рідше, але і вони не застраховані від появи грибка - наприклад, внаслідок тривалого використання накладних (нарощених) нігтів. Для того, щоб щільно прикріпити штучне покриття до власного нігтя, в салонах краси навмисно пошкоджують нігтьову пластину, зменшуючи її здатність протистояти грибкової інфекції. І якщо при цьому інструменти для манікюру не були належним чином продезінфіковані, грибок з великою ймовірністю оселиться на нігтях пальців рук. Утворюється порочне коло: через оніхомікоз, нігті набувають настільки неестетичний вигляд (жовтіють, кришаться, шаруються), що жінка змушена знову маскувати цей дефект штучним покриттям або накладними нігтями, створюючи ще більш сприятливий грунт для розмноження грибка.

Можливі наслідки

Поступово захворювання переходить у хронічну форму, грибок вражає інші нігті, шкіру кистей, спричинюючи додаткові страждання. Нагадаємо, в 90% випадків1 мікози викликаються дерматофітами, які харчуються кератином - основним будівельним білком нігтів. Потрапивши на нігтьове ложе, грибок поступово руйнує кератиновмісні клітини. У зв’язку з цим змінюється колір нігтів - нігті набувають жовтого, білявого, рідше - чорного кольору, нігтьова пластина потовщується, деформується, кришиться і руйнується. Навіть у випадку успішного лікування і повного позбавлення від грибкової інфекції, в подальшому буде потрібен час, щоб виріс новий, здоровий ніготь.

Про що слід пам’ятати?

При грибковій інфекції нігтів працює відоме правило: чим раніше розпочато лікування, тим більш ефективним воно виявиться. Враження одного нігтя вилікувати швидше і легше, ніж декількох, тому, безумовно, терапію слід починати відразу ж, як тільки з’являться перші прояви мікозу. Коли хвороба набуде певного перебігу, а площа ураження буде досить великою, це незмінно вплине на терміни лікування.