Фактори ризику

Незважаючи на те, що шкірні мікози надзвичайно заразні, для розвитку їх збудників - мікроскопічних грибів - все-таки необхідні відповідні умови:

1. Вологе і тепле середовище. Від вологи верхні шари шкіри розм'якшуються, що спрощує проникнення збудника інфекції в товщу шкіри. Якщо додатково шкіра хоча б злегка травмована - грибку не доведеться долати верхній захисний шар епідермісу; навіть невелика подряпина, садно, потертість являють собою потенційні ворота для будь-якої інфекції, у тому числі і грибкової.

2. Прямий контакт здорової шкіри зі шкірою, ураженою мікозом, полегшить проникнення грибка. Однак, це аж ніяк не обов'язкова умова, адже мікози прекрасно передаються опосередкованим шляхом.

3. Опосередкований контакт через заражене грибком взуття, одяг, рушник, гребінець та інші особисті речі.

4. Недотримання правил профілактики мікозів шкіри в громадських місцях (лазня, сауна, басейни, салони краси і т.д.), де з одними і тими ж предметами контактує безліч людей. Крім того, саме в басейнах, саунах люди часто ходять босоніж - і не забувайте, 30% з них страждають мікозами в тій чи іншій формі.

5. Належність людини до групи ризику.

Відомо, що деякі групи людей хворіють мікозами ніг частіше, ніж інші, у тому числі:

  • Відвідувачі лазень, саун, басейнів, салонів краси. Килимок або дерев'яна підставка для ніг в громадському душі, роздягальні, ванночка для ніг, недобросовісно простерилізовані інструменти для педикюру - будь-який предмет, з яким контактує шкіра багатьох людей, може бути розсадником грибкової інфекції, особливо в атмосфері підвищеної температури і вологості.
  • Спортсмени. Легкоатлети, футболісти, навіть любителі бігу підтюпцем по кілька годин поспіль тренуються в спеціальному спортивному закритому взутті. Через високу фізичну активність їх ноги більше пітніють, при цьому на стопах створюються сприятливі умови для росту і розмноження грибків.
  • Люди, які довго працюють в закритому взутті. Людям деяких професій в зв'язку з виробничою необхідністю потрібно носити взуття закритого типу без можливості перевзутися. У групу ризику потрапляють військовослужбовці, співробітники міліції, працівники сільського господарства, будівельники. Вологий мікроклімат, викликаний підвищеним потовиділенням, збільшує ризик розвитку шкірних грибкових захворювань.
  • Люди похилого віку. Ослаблений імунітет літніх людей - як місцевий, так і загальний - часто не справляється навіть з повсякденним імунним навантаженням, тому ті мікроорганізми, які в нормі можуть бути присутніми на шкірі, не заподіюючи «хазяїну» ніякої шкоди, в осіб похилого віку нерідко стають збудниками інфекційних захворювань , в тому числі і грибкових.
  • Люди, які страждають на ожиріння і / або цукровий діабет, а також люди, які ведуть нездоровий спосіб життя. У людей з порушеннями обміну речовин (цукровий діабет, метаболічний синдром, ожиріння) часто спостерігається підвищений вміст цукру не тільки в крові, але і в потовій рідині, адже прості вуглеводи - сприятливе живильне середовище для грибка. Якщо при цьому є ще й проблеми з кровопостачанням стоп, а отже, з місцевим імунітетом - мікози, на жаль, не змусять себе довго чекати.
  • Люди, схильні до емоційних стресів, особи, що не дотримуються принципів здорового харчування. Стрес і неправильне харчування ослаблюють загальний імунітет, а фаст-фуд та інша незбалансована, багата тваринними жирами і простими вуглеводами їжа (так само як і схильність до екстремальних дієт) негативно впливають на баланс рН шкіри і місцевий імунітет, підвищуючи ризик розвитку шкірних мікозів.