Що таке шкірний мікоз?

Шкірні мікози - це група грибкових уражень шкіри, викликаних різними збудниками. Серед них найчастіше зустрічаються дерматофіти і інші цвілеві гриби, а також дріжджові гриби. Мікоз шкіри часто розвивається на стопах, у міжпальцевих проміжках, так як тепле і вологе середовище, що створюється всередині закритого взуття, сприяє швидкому розмноженню грибків. Тим не менш, інфекція може вразити і інші ділянки шкіри, такі як пахові складки, волосиста частина голови, пахвові западини і місця, схильні до попрілостей. Детальніше див. Шкірний мікоз.

Що є причиною шкірного мікозу?

Мікоз шкіри в 90% випадків викликають дерматофіти - грибкові мікроорганізми, які харчуються кератином, що містяться у верхньому шарі шкіри людини (роговий шар епідермісу), а також в ороговілих придатках шкіри (волосся, нігті). Решта 10% випадків шкірного мікозу викликані дріжджовими грибками. Збудники грибкових інфекцій переважно живуть в теплому і вологому середовищі, в якому вони розмножуються особливо активно, тому найчастіше зараження відбувається в громадських місцях: плавальних басейнах, роздягальнях, саунах, манікюрних та педикюрних салонах та ін. Детальніше див. Розвиток шкірного мікозу.

Як розпізнати шкірний мікоз?

Шкірний мікоз, в порівнянні із звичайним подразненням шкіри, має свої типові прояви. Основні симптоми, що починаються при грибковій інфекції - свербіж і печіння шкіри в місці ураження. Надалі до цих неприємних симптомів приєднуються (в залежності від збудника) лущення і поява лусочок, утворення тріщин шкіри, пухирів, і неприємний запах. Останній, як правило, вказує на занедбану стадію грибкової інфекції. У цьому випадку необхідно якомога швидше почати лікування протигрибковими препаратами. Детальніше див. Симптоми шкірного мікозу.

Як запобігти розвитку мікозу шкіри?

Існує кілька правил, які можуть істотно знизити ризик розвитку грибкових інфекцій шкіри:

  • Ретельна індивідуальна гігієна, яка включає щовечірнє миття ніг з милом і подальше ретельне просушування стоп (особливо міжпальцевих проміжків);
  • Використання власного змінного взуття в громадських басейнах, саунах, роздягальнях і тренажерних залах;
  • Щоденна зміна шкарпеток, які повинні бути виготовлені з натурального матеріалу (бавовна, бамбук);
  • Прання білизни та шкарпеток в гарячій воді (температура не нижче 60 ° C) якісним пральним засобом.

Більше інформації ви знайдете в розділі Профілактика шкірного мікозу

Чи потрібно продовжувати лікування після зникнення симптомів інфекції?

При лікуванні шкірних грибкових захворювань дуже важливо дотримуватися рекомендованого терміну лікування, який вказаний у листку-вкладиші. Після початку терапії зовнішні прояви мікозів швидко зникають, проте, це не є ознакою повного одужання. У разі недотримання схеми лікування збудник грибкової інфекції може утворити більш стійкі до зовнішніх впливів спори, з яких потім, у більш сприятливій ситуації, знову можуть розвиватись хвороботворні мікроорганізми, що викликають повторне ураження шкіри або нігтів. Для запобігання рецидиву захворювання необхідно продовжити лікування протягом ще 2 тижнів після зникнення зовнішніх симптомів мікозу. Детальніше див. Лікування шкірного мікозу.

Як можна заразитися мікозом шкіри?

Практично всі види шкірних мікозів є надзвичайно заразними і легко передаються від хворого або носія до здорових людей. Одним із симптомів мікозу стоп, приміром, є лущення шкіри, коли лусочки шкіри, що містять збудника інфекції, злущуються від ніг хворого, засіюючи велику площу підлоги і безліч навколишніх його предметів. Зараження відбувається як при прямому контакті зі шкірою хворої людини, так і опосередковано, через предмети побуту (рушник або взуття зараженої людини, підлогу або килимок в лазні, басейні, сауні), де можуть залишатися заражені луски шкіри. Детальніше див. Розвиток шкірного мікозу.

Як переноситься мікоз шкіри?

Шкірний мікоз надзвичайно заразний, і легко передається від людини до людини. Це відбувається як при прямому контакті зі шкірою зараженої людини, так і опосередковано, через предмети побуту (рушник або взуття зараженої людини, підлогу лазні, басейну, сауни, де можуть залишатися заражені луски шкіри). Детальніше див. Розвиток шкірного мікозу.

Уражена ділянка шкіри має неприємний запах. Чи може це бути проявом мікозу?

Так, неприємний запах є одним із симптомів шкірних грибкових захворювань - так пахнуть побічні продукти життєдіяльності грибка. При використанні протигрибкових препаратів подібні зовнішні прояви швидко зникають, проте лікування в будь-якому випадку необхідно довести до кінця (зазвичай 2-4 тижні) для профілактики рецидиву. Поява запаху - це також показник того, що до грибкової інфекції приєдналася вторинна бактеріальна. Якщо у вас виникли підозри на те, що мікоз ускладнився бактеріальною інфекцією, слід звернутися до лікаря. Детальніше див. Лікування шкірного мікозу.

Яка тривалість лікування мікозу міжпальцевих проміжків?

Грибкові ураження шкіри міжпальцевих проміжків кистей або стоп рекомендується лікувати препаратом «Канеспор крем» протягом, принаймні, 2-4 тижні. При цьому потрібно обов'язково суворо дотримуватись рекомендацій лікаря і правила застосування препарату, зазначених в інструкції, а курс лікування необхідно довести до кінця, щоб уникнути рецидивів.